Поділитись


Кольори незабудки

«Високий замок», 28 серпня 2010 року
Це не новина, що американці мають звичку свій державний прапор піднімати на флагштоку просто на власному подвір’ї.

Бачила це не раз. А у нас – так принаймі видається – народжується своя традиція. Підтвердження цього бачу у своєму оточенні. І мені подобається ця звичка – мати свою домашню копію синьо-жовтого і брати його із собою на нові місця, туди, де трапиться тимчасове житло. У гори, на озеро, на дачу, на Дністер… Власне на Дністер, якщо мені не зраджує пам’ять, ми і взяли вперше прапор, і він майорів вдень і вночі на мотузці над гумовим човном десантників ПНС-8 («плот надувной спасательний», розрахований на вісьмох). Хоча я не впевнена. Можливо, вперше ми його взяли на гору Маківку, де він тішив око над маленьким наметовим містечком блакитно-жовтими кольорами. Точно не пам’ятаю. Але це вже справді традиція. Навіть коли виїжджаємо до батьків на дачу, над острівцем з незабудками або над заростями клематісу (залежно від сезону) закріплюємо прапор, і він надзвичайно гармонійно виглядає на тлі квітів. Особливо незабудок: блакитні пелюстки, жовті серцевинки.

Мій брат має прапор, який від 1991 року подорожує із ним Україною, і навіть за кордон бере його з собою. Я теж намагаюся не забувати прапора, з яким танцювала на трибуні у Стамбулі 2004-го року, коли Україна перемогла на «Євробаченні». І де тільки цей прапор згодом не побував! І фоток прапора у найнесподіваніших місцях маю досить, але їх треба шукати, бо з настанням ери цифрового фото усі знімки скидаю у комп’ютер і ніяк не можу навести із ними лад.

Може, одна з наших традицій (сімейних чи національних – несуттєво) саме у цьому і полягатиме: брати з собою в дорогу синьо-жовтий прапор – на гору Петрос, на озеро Світязь, на замок Гербуртів, на водоспад Шешори… Щойно він був з нами у Добромилі. І поруч падали стиглі груші у траву, і це поєднання теж виглядало досконалим.

Тому що прапор біля під’їзду чи на брамі – це одне. А у дорожній валізі, коли його першим виймаєш звідти на новому місці, – зовсім інше.