Поділитись


У Кульчиці, до Сагайдачного та Юрія Кульчицького

Галина ВДОВИЧЕНКО   
Зі Львова до села Кульчиці Самбірського району – 82 кілометри. Поїдьте якогось літнього дня у це надзвичайне село на екскурсію. Воно того варте.
У Кульчиці, до Сагайдачного та Юрія Кульчицького «Лицар з Кульчиць» – так називається повість Ярослава Яріша про українського купця Юрія Кульчицького, який досконало знав турецьку мову і 1683 року під час облоги Відня зіграв настільки важливу роль, що отримав від вдячного муніципалітету Відня значну суму грошей, від бюргерів – дім на околиці Відня, а від польського короля Яна ІІІ Собєського – 300 мішків кави з турецького табору. У Європі тоді мало хто розумівся на каві, тому дивні чорні зерна прийняли за корм для верблюдів і мало не висипали у річку…

Того ж року Юрій Кульчицький відкрив першу у Відні кав’ярню – «Дім під синьою пляшкою».

З Кульчиць походить не лише Юрій Кульчицький, а й кошовий отаман Війська Запорізького Петро Конашевич-Сагайдачний (1570-1622), гетьман Марко Жмайло та інші відомі особистості. Директор музею Богдан Сидор працює над експозицією вже багато років (музей існує від 1992 року). Тепер це музей Петра Сагайдачного, а також – Юрія Кульчицького, відомих земляків та водночас – історії та побуту села. Тут зібрані вишивки та старовинний одяг, колекція музичних інструментів кульчицьких музик минулого століття, меблі, посуд, іграшки… Директор музею піднесено показував нам дерев’яні фігури святих та дерев’яні ікони, яким вже по п’ять століть… Цей музей працює щоденно, окрім понеділка, з 10-ї до 17-ї години. Богдан Андрійович проводить екскурсії, розповідаючи про Кульчиці та їх історію так, ніби переповідає захоплюючий пригодницький роман.

І, до речі, повість «Лицар з Кульчиць» – автор це із вдячністю зазначає на початку книжки – написана на основі матеріалів, наданих Богданом Сидором, який, здається, знає про Кульчиці усе, любить їх та спонукає гостей зрозуміти особливість цього села. Хоча сам народився не у Кульчицях, а у селі Подільці Самбірського району. І книжку про своє селище написав – «Подільці і подільчани»... У нас про кожне село можна книжку написати, у кожному створити музей та поставити пам’ятники видатним землякам, але не у кожному селі є люди, готові цій справі присвятити своє життя.


Фото автора та Оксани ПРОХОРЕЦЬ


На фото: У селі Кульчиці є великий пам’ятник Сагайдачному, який вважало б за честь мати і велике місто. На колінах бронзового гетьмана – хлопчик з книжкою. Що це означає? Петро Сагайдачний залишив у спадок кільком навчальним закладам України значні суми грошей – зробив свій внесок у майбутню освічену Україну.
Джерело "Високий замок"  archive.wz.lviv.ua/articles/94612