Поділитись


Лютий

Березень 2013

Квітень
ПнВтСрЧтПтСбНд
25262728123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини за 10.03.2013  Усі новини

«Укуси чи подряпини при спілкуванні з вовками – це норма»

   Галина Вдовиченко

   газета "Високий Замок"


Дослідник хижаків Марина Шквиря розповіла про деякі особливості вовків, лісових котів, ведмедів та «чупакабр»…

На фото: Марина з прирученим вовком. Науковець наполегливо радить не тримати вовків у домашніх умовах: це дуже небезпечно, попереджає вона.


У колі наукового зацікавлення Марини Шквирі - екологія та вивчення поведінки вовків, і не лише цих представників роду Сanis lupus; Марина досліджує й ведмедів, рисей, лісових котів. Багато часу проводить у лісах. Переважно її дослідження стосуються Ужанського Національно-природного парку на Закарпатті, НПП «Сколівські Бескиди», Біловезької Пущі і навіть Чорнобильської зони. Останнім часом науковець працює у Польщі, у Біловезькій Пущі, у рамках міжнародного наукового проекту. Незабаром повертається в Україну.
- Марино, попри те, що досліджуєте хижаків, до вовків, знаю, маєте особливу симпатію. Скажіть, чому вовки ненавидять собак? Трапляється, спускаються у села і розривають псів, викрадають їх разом з ланцюгом. Вони ж родичі…
- Сімейство у них одне – псові. А от роди різні. Проте генетично вони близькі. Про ненависть не йдеться. Вовк може сприймати пса як конкурента, як здобич, або навіть статевого партнера – залежно від розмірів собаки, сімейного та фізіологічного статусу вовка та собаки в конкретний відрізок часу і ще багатьох факторів. У неволі вовки дружать з псами.
- Чи доводилось вам зустрічати якісь несподівані мутації вовків? На Львівщині нещодавно поблизу Нового Роздолу, де колись був хімічний комбінат, вбили вовчу пару з вовченятами. У менших були дивні зуби – з подвійними нижніми різцями…
- Не доводилось з таким стикатись. Однак патології трапляються у всіх тварин без винятку, тож сенсацією це є не завжди.
- Що думаєте про так звану чупакабру?
- Це міфологічна істота з фольклору народів Південної Америки. Той факт, що «мапа знахідок» в Україні скоро стане ряснішою за південноамериканські етнографічні нотатки, мене розважає. Це результат того, що люди віддаляються від природи з кожним поколінням. Бабусі «чупакабристів» одразу б зрозуміли, хто нападав на їхніх кролів – тхір, лисиця чи сусідський пес…
- Наскільки відрізняється характер домашньої кицьки від лісового кота?
- Одомашнені, свійські звірі – це дитинчата диких за своєю поведінкою. Вони більш лояльні до людини, менш агресивні, більше граються. Але лісовий кіт – не надто приємна для утримання тварина. Від нього не дочекаєшся тієї лагідності, як від звичайної мурані. Лісовий кіт крупніший за звичайних домашніх котів, одна з його особливостей - широко поставлені вуха, він більш пухнастий, у нього низький тембр «голосу», а головне – інший характер.
- Чим вас приваблюють рисі? Де вони живуть в Україні?
- Рись – один з найменш досліджених видів хижаків у нашій фауні. Живуть вони у Карпатах та на Поліссі. Найближчі сім’ї рисей від Львова – у Сколівських Бескидах, а від Києва - у Міжрічинському парку та у зоні відчуження.
- Чи впливають глобальні зміни у погоді на поведінку звірів та їхні сезонні звички?
- Звичайно, впливають. Це питання слабо досліджено. Наприклад, зимовий сон ведмедя залежить від наявності снігового покриву та температури. Коли снігу немає більшу частину зими, звір не залягає у барліг. Це не так званий ведмідь-шатун, якого розбудили посеред зими. Це, загалом, нормально для виду.
- Марино, а вас кусали вовки чи хтось інший?
- Ніколи. А дрібні укуси чи подряпини при спілкуванні з вовками - це норма.
- Імена вовкам давали?
- Раніше вигадувала ім’я тому вовку, за яким довго ходила по слідах. Були в мене Нессі, Легенда, Бувалий та інші. А ручні усі з іменами.
- Скільки днів у році ви проводите у польових умовах?
- Менше, ніж два-три місяці, ще не виходило.
- Чи є у вашому гардеробі вечірня сукня, і як часто вона вам стає у пригоді?
- Звичайно, є. Після гумових чобіт особливо приємно вдягти щось дуже жіночне…
 
Довідка «ВЗ»
Марина Шквиря – дослідник хижаків, науковий співробітник Інституту зоології ім. Івана Шмальгаузена, член загальноєвропейської робочої групи щодо крупних хижаків LCIE. Разом з колегами створили робочу групу по українських видах хижаків.

Джерело газета Високий Замок    www.wz.lviv.ua/life/122335

Більше про це:
  www.galynawdowychenko.com/news/2013-02-24/nimeckyj_brat_heroja_tamdevin.html