Поділитись


Березень

Квітень 2013

Травень
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Новини за 19.04.2013  Усі новини

Примула, безрозсудна закоханість

Галина ВДОВИЧЕНКО.
Фото автора.


Одна людина мене насмішила й зворушила, назвавши примулу підсніжниками. Які ж це підсніжники? Це примула, мовою квітів - безрозсудна закоханість.

І міська тендітна примула, і гірська невибаглива дичка - квіти одного роду. Сім’я примул, садової та лісової, тому так і зветься, що ці квіти – перші (від латинського слова “прима”, яке в перекладі означає “перший”). Саме ці квіти починають квітковий сезон на міській клумбі, на дачній ділянці чи лісовій галявині. Сім’я примул - одна з найбагатших, бо налічує близько шестисот (!) видів, поширених у Європі, Азії, в Америці. І в Україні їх не бракує - лише високогірних примул налічують дев’ять видів.

Цей первоцвіт має кілька назв, одна поетичніша за іншу. Часом ці квіти називають ключиками. Мабуть, тому, що суцвіття подібне на зв’язку золотистих ключів - немов з казки Андерсена. Існує навіть давньогрецька легенда про богиню весни Фрею. Вона мала намисто на шиї, і коли нахилялася, то там, де намисто торкалося землі, з нього випадали золоті ключі. Вони нібито й відкривали землю, і вона розквітала весняним цвітом.

Є ще одна легенда про ключі від раю, які випали з рук апостола Петра. Коли Петро почув, що чорти нібито підробили ключі від раю, то він так розхвилювався, що ключі випали йому з рук - і де впали на землю, там виросли квіти…

Одна з найпоширеніших у нас назв дикої примули - баранчики, або баранці. Вона надзвичайно пасує цій квітці через її особливі листочки - зморшкуваті, схожі на шкурки молоденьких ягнят (на фото справа). Ця квітка має й інші назви - веснівка, веснянка, дзвінки, жовтуха, медяник, буквиця, сорочі лапи, опуцьки, стигнячки, первоцвіт... Яку не почуєте – усі правдиві…

У багатьох народів існує чимало легенд, пов’язаних з баранчиками. У німців існувало повір’я, що дівчина, яка першою у Великодні свята знайде квітку первоцвіту, неодмінно цього ж року вийде заміж. У данців є легенда про прекрасну небесну принцесу Ельф, котра, спустившись на землю, закохалась у вродливого юнака. Вона не послухала богів і не захотіла повернутись на небо. За це боги перетворили непокірну принцесу в первоцвіт, а юнака — у весняну анемону. В Англії вважали, що у видовжених сховках квітів первоцвіту знаходять притулок казкові крихітні феї, ельфи та гноми під час негоди. А жителі Швейцарських Альп вважають первоцвіт талісманом, який приносить щастя.