Поділитись


Серпень

Вересень 2013

Жовтень
ПнВтСрЧтПтСбНд
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456

Новини за 16.09.2013  Усі новини

У Львові презентували книгу про алкоголіків

grim.in.ua
Тетяна Павліченко


Частина української літературної аристократії влаштувала в рамках Форуму видавців "бодунову презентацію" антології "Жити-пити. 40 градусів життя". Упорядниками та "ідейними натхненниками" антології були Галина Вдовиченко та Лариса Денисенко. До співпраці вони запросили Наталку Сняданко, Сергія Жадана, Андрія Кокотюху, Ірен Роздобудько, Євгена Положія, Мілу Іванцову та Наталію Шевченко.

Напевно, так рано, голосно і по-мистецьки у проїзді Крива Липа не наливав ніхто - частина авторів, чиї твори увійшли у збірку, частувались самі "соціальним шампанським" (термін Андрія Кокотюхи), пригощали ним слухачів, читали уривки оповідань або розповідали власні "алкогольні" історії.

Коротко розповісти про проект, як, для кого і навіщо він створений погодилась Галина Вдовиченко:

- Ви пишете переважно жіночі романи, доволі ніжну та романтичну художню прозу, а тут - такий яскраво соціальний проект. Чим це було навіяно?

- Знаєте, маю таке переконання (про це пишу у вступі до книги), що алкоголь зараз увійшов у кожну родину - практично у всіх є рідна людина, яка п'є. І ті, хто поруч з цією людиною, є співзалежні, самі потерпають від цієї проблеми. Щось таке у нашому суспільстві відбувається - це інколи мене просто жахає, - що ми з Ларисою Денисенко вирішили створити такий проект. Кожного, хто погодився написати твори для цієї збірки, ця проблема безпосередньо торкалась. Тому всі писали про те, що знали та відчули на собі. І хоча це збірка оповідань, а не наукових текстів, але проймає далеко не менше - а інколи навіть набагато потужніше. Мені дуже цікава реакція читачів, бо першою цю збірку читала моя мама. Вона сказала, що ця книга буде помічною людям, які шукають відповіді на запитання: "Що робити в такій проблемній ситуації?".

Це книга і для чоловіків, і для жінок; для молоді та старших людей - там кожен знайде відповіді на свої запитання. Адже якщо хтось із авторів зачіпав цю тему з точки зору людини, яка п'є, то інший - від імені маленької дівчинки, у якої батько зловживає алкоголем. У когось це есе про втрачені таланти (зокрема літературні) та загублених для суспільства людей. Якось так вийшло, що ми цю тему розглянули з усіх сторін, але повторів немає - таке враження, що ми сіли і домовились, мовляв, от ти пишеш про те, а ти - отак і про тих. Але цього не було - кожен писав те, що сам вважав за потрібне, ніхто не окреслював меж і рамок, не висловлював жодних побажань щодо змісту. Ми просто сказали: пишемо відверто і чесно. І от вийшла книжка. Тепер сподіваємось, що вона комусь допоможе.

- Чи плануєте робити подібні проекти, які стосуватимуться інших проблем залежності суспільства - таких, наприклад, як куріння чи наркотики?

- Не знаю, ми над цим ще не думали. Це тоді була би вже якась така ступенева акція, доволі масштабна. А ця збірка для нас була жагучим бажанням виговоритись на цю тему. Але особисто мене це питання ще не відпустило, я відчуваю, що ще писатиму твори. Це виходить уже такий майже цикл оповідань на тему алкоголю. Не знаю, можливо, колись видам свою збірку отаких речей. Але наразі про це ще рано говорити.

Хоча якщо буде попит на цю книгу, яку ми видали (а я сподіваюся, що буде, адже людей цікавлять такі теми), то було би непогано продовжити отакі соціально-літературні проекти. Адже алкоголізм - це проблема, це хвороба. Маємо поганий зір - йдемо до окуліста, горло болить - до лора. Та далеко не всі знають, куди потрібно йти, коли починаються проблеми з алкоголем. Що робити людині, яка п'є? Вона цього соромиться (хоча чомусь не соромно міряти вулицю від паркана до паркана), і якщо звернеться до лікарів, то вже у крайньому випадку, коли відбудуться якісь незворотні зміни. Для чого до цього доводити? Ми маємо говорити на цю тему нормальними словами. Це - хвороба, яку треба лікувати, і з якою потрібно навчитись жити. Я знаю дуже багатьох людей, які викреслили алкоголь зі свого життя, залишивши таким чином решту складових - радість, сім'ю, кохання, плани на майбутнє. Хіба ж без алкоголю неможна жити
Джерело grim.in.ua  grim.in.ua/photo/2013/09/16/2076#1