Поділитись


Листопад

Грудень 2015

Січень
ПнВтСрЧтПтСбНд
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

Новини за 30.12.2015  Усі новини

Форум Видавців. ПІДСУМКИ ЗА 2015 РІК

Форум Видавців

На завершення року ГО «Форум видавців» згадує досягнення у сфері літератури та книговидання. Попереду чимало роботи і завдань на новий та наступні роки, а наразі дякуємо авторам, видавцям, перекладачам, бібліотекарям, культурним менеджерам, літературним критикам, журналістам і всім, хто працює задля підтримки і розвитку читання та популяризації української книги в Україні та світі.

ВІДЗНАКИ І ПРЕМІЇ

Сергій Жадан отримав Літературну нагороду Центральної Європи «ANGELUS»за книгу «Месопотамія». Цю нагороду вручають за прозову книгу, яка перекладена польською, і в якій йдеться про актуальні проблеми сучасного світу. У попередні роки лауреатами цієї премії були Юрій Андрухович та Оксана Забужко, а також цьогорічна Нобелівська лауреатка Світлана Алексієвич.

Австрійський телеканал ORF назвав «Месопотамію»Сергія Жадана найкращою з десяти книг грудня 2015 року. Переклад книги вийшов у видавництві «Suhrkamp» у Німеччині.

Нагорода Польського ПЕН-клубу для Андрія Павлишина. Львівський історик та перекладач Андрій Павлишин став другим українським лауреатом премії польського ПЕН-клубу за переклад польської літератури іноземними мовами, яка призначається з 1929 року. Першим був Максим Рильський, і відтоді минуло 65 років.

Сербський ПЕН-клуб назвав Аллу Татаренко найкращим перекладачем з сербської мови. Алла Татаренко – доктор філологічних наук, професор кафедри слов’янської філології ЛНУ ім. І. Франка, літературознавець-славіст. Перекладає, зокрема, твори відомих сербських письменників на українську і українських на сербську мову.

 «Золотий Хрест Заслуги» Олександрі Коваль від Президента Польщі. Президент ГО «Форум видавців» отримала «Золотого Хреста Заслуги» – державну нагороду Польщі за «заслуги у популяризації польської літератури в Україні». Цю нагороду вручають від 1923 року і називають найвищою відзнакою для цивільних осіб.

Український письменник та перекладач Дмитро Чередниченко нагородженийпремією імені Святого Ієроніма від Спілки літературних перекладачів Литви за переклад литовської літератури. Це не перша литовська нагорода перекладача. Він є кавалером ордена Великого князя Литовського Гедимінаса ІІІ ступеня та ордена «Лицарський хрест» за заслуги перед Литвою.

Перекладач та літературознавець Петро Рихло отримавНімецьку культурну премію ім. Ґеорґа Дегіо, яку присуджує Німецький форум східноєвропейської культури. Журі відзначило перекладача за дослідження та популяризацію літератури німецькомовних авторів, які мешкали на Буковині.

Літературну премію імені азербайджанського поета Мікаїла Мушфігаотримав український арт-критик і журналіст Костянтин Дорошенко. Його відзначили за внесок у справу зближення української та азербайджанської культур у просвітницьких радіопрограмах, статтях та мистецькому проекті 2009 року «Чингізиди України».

У лютому 2015 року оголосили переможця XVI Всеукраїнського рейтинґу «Книжка року 2014». Ним став Станіслав Кульчицький з книгою «Червоний виклик. Історія комунізму в Україні від його народження до загибелі». Під час церемонії було названо ще 21 лауреата у номінаціях рейтингу.

Bologna Ragazzi Award 2015 для Аґрафки та Видавництва Старого Лева. Другий рік поспіль творча майстерня «Аґрафка» (Романа Романишин та Андрій Лесів) стала лауреатом престижної міжнародної премії у галузі дитячої літератури за книгу «Війна, що змінила Рондо».

До міжнародного каталогу «Білі Круки-2015», у якому щорічно подають перелік 250 найкращих дитячих книжок з-понад 40 країн світу, увійшли дві українські книги – «Війна, що змінила Рондо», яка вийшла у «Видавництві Старого Лева» та путівник «Мій маленький Київ» Анастасії Денисенко, Олени Старанчук та Олега Грищенка, який вийшов у видавництві «Laurus».

Книга Сергія Лойка «Аеропорт» видавництва «Брайт Стар Паблішинг» стала першою на сайті Amazon.com. У перший день появи на сайті Amazon.com книга Сергія Лойка про останні дні оборони Донецького аеропорту очолила список іноземних видань. Перша презентація «Аеропорту» за участі автора відбулася під час 22 Форуму видавців у Львові.

Книжкова премія «Найкраща книга Форуму видавців-2015». Ґран-прі конкурсу отримала книга Олі Гнатюк «Відвага і страх», яка вийшла у видавництві «Дух і літера».

Премію імені Олеся Ульяненка цього року отримав Іван Семесюк за книжку «Еволюція або смерть! Пригоди павіана Томаса». Премія була вручена під час 22 Форуму видавців у Львові.

Лауреаткою п’ятої Премії ім. Джозефа Конрада стала Софія Андрухович.  Ця премія заснована Польським Інститутом у Києві і вручається що два роки.

Книга року ВВС-2015 для Василя Махна. Український письменник, який вже багато років мешкає у Нью-Йорку, під час 22 Форуму видавців презентував кілька своїх книжкових новинок. Одну з них – збірку оповідань «Дім у Бейтінґ Голлов» від«Видавництва Старого Лева» відзначили члени журі Книга року ВВС.

Премію імені Юрія Шевельоваза художню та наукову українську есеїстку отримав Олександр Бойченко за книгу «Більше/Менше» видавництва«Книги-ХХІ». Ця відзнака присуджується вдруге, її засновники – Український центр Міжнародного ПЕН-клубу та Києво-Могилянська бізнес-школа.

Національну премію імені Тараса Шевченка вручали у чотирьох номінаціях. Юрій Буряк з книгою поезій «Не мертве море» переміг у номінації «література», а Кость Москалець з книгою «Сполохи» – у номінації «літературознавство».

Премію Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтвау номінації «Літературні твори для дітей та юнацтва» отримав Віктор Терен за книгу «Хлопчик з планети «Ч» та Вогняні Пси» (спільний проект київського видавництва «Веселка» та тернопільського видавництва «Навчальна книга – Богдан»). У номінації «Художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва» найкращою визнали книгу «Квітко моя чарівна» в оформленні Я.П. Кернер-Вернер від видавництва «Авіаз».

Переможці конкурсу «Коронація слова», засновниками якого є Юрій та Тетяна Логуші – Надія Гуменюк за роман «Вересові меди», Любов Якимчук, Тарас Томенко за кіносценарій «Будинок «Слово», Ольга Тарасова за кіносценарії для дітей «Вчорашній день», Богдан Олександровський за п’єсу «Із Тарасом – через морок», Марина Смілянець п’єсу для дітей «Країна серйозних», Богдан Стельмах за пісенну лірику та Володимир Шинкарук за пісенну лірику для дітей.

Серед цьогорічних переможців премії«Ґранд Коронація слова» – львівська письменниця Галина Вдовиченко, яка отримала нагороду за роман «Маріупольський процес», ґран-прі за кращий кіносценарій отримала Юлія Боднарюк, за п ‘єсу «Крим» – Сергій Васильєв, за пісенну лірику – Оксана Шеренгова.

Премію для перекладачів «Metaphora», засновниками якої є Діана Клочко та Ігор Померанцев,за сезон 2014-15 рр. отримав Мірек Боднар, який перекладає поезію польських та англійських авторів.

Лауреатом Премії ім. Максима Рильського за найвищі досягнення в галузі перекладу українською мовою творів світової літератури цього року став Максим Стріха. Його було відзначено за переклад з італійської поеми Данте Аліг'єрі «Божественна комедія. Пекло».

Понад 30 літературних конкурсів загалом відбулося цього року – на найкращу поезію, оповідання, детектив, хорор, дитячий твір, відеопоєзію тощо.

У межах 22 Форуму видавців у Львові традиційно відбувся 11-й Конкурс-фестиваль «Молода Республіка Поетів», ґран-пріздобула поетка з Києва Катерина Девдера. Організатори конкурсу видали її першу поетичну збірку «Літери стихії», а також збірку всіх лауреатів конкурсу.

Лауреатами ІІ премії конкурсу видавництва «Смолоскип», який проводиться з 1993 року, стали – Оксана Гаджій за збірку «Phantom limb», Юлія Кручак за збірку поезій «Передчуття дому») Арсеній Тарасов за збірку «Листи на північ», Олексій Шендрик за збірку «Останні китобої на місяці» – у номінації «Поезія». Серед молодих прозаїків, які отримали найвищу оцінку членів журі, – Павло Кирик за повість «Робота», Ярослава Литвин за повість «Роза Вітрів». Першу премію не присудили нікому.

Переможцем 5-го міжнародного конкурсу відеопоезії CYCLOP став Микита Лиськов з Дніпропетровська.

Відбувся цього року і конкурс «Станіславський феномен». Із 59 претендентів на письменницьку резиденцію до Івано-Франківська потрапили поет Сергій Шкабара (м. Київ) і письменниця Маргарита Сурженко (м. Луганськ).

31 художня книжка від українських авторів, видана від грудня 2014-го по грудень 2015 року увійшла до короткого списку «Рейтинг критика». Перелік найкращих дитячих та підліткових книжок 2015 року– на сайті Барабука.

Наприкінці року експерти проекту з промоції дитячого читання «BaraBooka. Простір української дитячої книги» назвали найкращі дитячі та «родинні» неперекладні видання цього року. Дебютом року в ілюстрації названо Андрія Щербака («Хуха Моховинка»), видавничий дебют - «Чорні Вівці». Яскравий прозаїк-початківець - Олександра Дорожовець («Старий будинок» від "Фонтану казок"). Олександр Дерманський, Оксана Лущевська, Віолетта Борігард - поет, прозаїк та ілюстраторка року. Оксану Караванську не відзначили як дебютантку, бо «Стильна книжка для панянки» була одностайно визнана найкращим пізнавальним виданням 2015-го. Номінацію "Класика родинного читання" виборола оновлена "Веселка", яка нарешті не тільки перевидає старе, а цьогоріч запропонувала шанувальникам нові проекти. Були відзначені "веселчині" «Українські народні казки» з ілюстраціями Юрія Галіцина. Нарешті з'явилися "батьківсько-мамівські" книжки українських психологів, кожну з яких БараБука радить читати, а особливо -  «Практическое ребенковедение» знаної Світлани Ройз. Професійні  "Шпаргалки для вчителя", надійні помічники на уроках:  для молодшої школи - «Моя перша 1000 англійських слів» («Віват/Pelican») та для старших класів - серія перевидань класики («Основи»). Окрім того, було названо переможця читацького голосування, яке упродовж грудня тривало на сайті. Серед художньої літератури читачі БараБуки віддали перевагу книжці «Війна, що змінила Рондо» (творча студія «Аґрафка», «Видавництво Старого Лева»).
 
НОВІ ВИДАВНИЦТВА ТА ПРОЕКТИ

Львівське видавництво «Ірбіс-комікси» дебютувало на цьогорічному Форумі видавців з серією коміксів про пригоди Джеронімо Стілтона.

У листопаді літературна корпорація Meridian-Czernowitzспільно з видавництвом «Книги ХХІ» та письменницею Христиною Венгринюк презентували арт-видавництво «Чорні вівці», яке насамперед спеціалізується на виданні книжок для дітей.

В Одесі 2015 року з’явилось дитяче видавництво «Три мурашки», яке видає книги українською та російською мовами. Засновниці проекту – сестри Катерина Черненко та Світлана Онищенко.

У Києві розпочало роботувидавництво «Рабарбар», яке видає літературу для дітей.Зокрема на 22 Форумі видавців вони презентували книгу Бріґітте Венінґер, Юсуке Йонецу «На добраніч, Норі» та «Книгу про тварин» Стіва Дженкінса, відомого автора та ілюстратора понад тридцяти книг про світ природи.

Влітку стартувало й київське видавництво «Каламар» з видання книгиГалини Малик «Їде грудень на коні», яку проілюструвала Ольга Кваша. Засновниця – Ольга Попович, головний редактор – Валентина Бочковська. Видавництво спеціалізується не тільки на літературі для дітей, у планах – видавати українську та зарубіжну художню літературу, подарункові та ексклюзивні факсимільні видання, фотоальбоми.

Восени у Києві презентували краудпаблішинг Komubook. Читачам пропонують обрати книгу, яку б вони хотіли почитати і заплатити за неї авансом. Якщо у задані терміни вдасться зібрати потрібні кошти – книгу надрукують і надішлють всім жертводавцям. Хоча бажані кошти й не були зібрані, проте організатори повідомили, що перші 5 книг вже відправлені у друкарню.

Всесвітній бестселер Еріка Карла «Дуже голодна гусениця» – перша книга харківського видавництва «Читаріум», яке було створено на базі однойменної книгарні.

Видавництва, які входять до проекту mali.ua від культурно-видавничого Читомо: «Медуза», «Жолудь», «Інтелектуальна книга», «Леополь», «Братське», «Люта справа», «Каламар», «Чорні вівці», видавничий центр «12», «Ми з тобою», «Електрокнига», «Три мурашки», «Nebo», «Батрахіомахія», «Артерія», велокнигарня «Чаргород», «Книжечки з історії для дітей із сіл», «Жила», «Коза».

КНИЖКОВІ ЯРМАРКИ ТА ЛІТЕРАТУРНІ ФЕСТИВАЛІ

Понад 40 літературних фестивалів відбулось 2015 року в Україні.

22 Форум видавців у Львові

У межах Форуму видавців відбувся 10. Львівський міжнародний літературний фестиваль. Участь у заході взяли 364 автори з 22 країн світу, відбулося 305 акцій. Про акції Форуму видавців дізнавайтесь у нашому пост-релізі.

Ювілейними, десятими, стали також літературний фестиваль «Київські лаври» та фестиваль «Березневі коти», який відбувається в Ужгороді.

П’ятиріччя відзначив Книжковий арсенал, у літературній програмі якого відбулось понад 200 подій для дорослих і дітей.

35 поетів з 9 країн стали учасниками цьогорічного міжнародного фестивалю MERIDIAN CZERNOWITZ.

У Вінниці відбувся другий фестиваль «Artgnosis: new stage».

Тернопіль у квітні зустрічав молодих письменників, музикантів та художників на мистецькому фестивалі «Ї».

А у Харкові відбувся фестиваль «Йогансен-fest», у межах якого відбулисяпрезентації нових книжок, наукові «Йогансенівські читання», поетичні читання на Мурашиному вигоні. А ще у місті відбувся п’ятиденнийлітературний фестиваль Kharkiv Book Fest.

Чимало фестивалів було організовано вперше.

У Запоріжжі – Міжнародний фестиваль «Запорізька книжкова толока» – книжковий ярмарок та літературна програма.

У Вінниці успішно стартував фестиваль короткого оповідання «Intermezzo», участь у якому взяло 50 авторів з України та Європи.

У Львові відбувся Місяць авторських читань – фестиваль, який відбувався водночас у 5-ти європейських містах – Вроцлаві, Брно, Остраві, Кошіце та Львові.

Влітку у Львові також вперше відбувся проект «Міст з паперу», німецько-українська зустріч письменників в Україні.

В Одесі восенивідбувся Перший Міжнародний літературний фестиваль.

Сергій Жаданта МО «Остання барикада» організували мандрівний літературно-музичний фестиваль «Українська весна» у зоні АТО. У містах на Сході України вступили: Сергій Жадан, Юрій Винничук, Андрій Курков, Брати Капранови, Олександр Ірванець, Мар'яна Садовська, Дмитро Лазуткін, Світлана Поваляєва, Ігор Зарудко, Олена Рибка, Анна Малігон.

ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ ЧИТАННЯ

У мережі книгарень «Є» відбулося близько 650 заходів – презентацій книг, дискусій, лекцій за участі українських та іноземних авторів. Це ставить мережу на перше місце серед інституцій, які регулярно займаються популяризацією літератури і читання.

«Бібліотека Малого Лева». Письменники Видавництва Старого Лева упродовж року відвідали понад 30-ти районних та сільських бібліотек Львівщини, де зустрічалися з читачами та розповідали про свої книги. У грудні найактивніші читачі приїхали до Львова на завершальну акцію, де отримали дипломи та подарунки від головного редактора ВСЛ Мар'яни Савки. Проект відбувся у співпраці з Львівською обласною бібліотекою для дітей.

Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва продовжив проект «Коло книжки» у Львові – щотижневі обговорення книг, на які запрошують підлітків. Зустрічі відбувається у книгарні «Є». Це один з етапів програми «Вся Україна читає дітям», який спрямований на популяризацію читання дітям.

Всеукраїнський конкурс дитячого читання «Книгоманія». Проводиться з 2002 року серед учнів 6-7 класів. Під час Конкурсу учасники читають книжки і нотують прочитане у спеціальних щоденниках. Переможцями стають діти, які не лише багато читають, а й можуть цікаво переказати зміст прочитаних книг, щоб залучити до читання інших дітей. Переможці 1 і 2 етапів здобувають звання «Найкращий читач бібліотеки» і «Найкращий читач району/міста». Переможці 3 етапу отримують звання «Найкращий читач України» і головний приз – поїздку до Львова. Цього року на фестивалі «Книгоманія» в рамках 22 Форуму видавців у Львові побували переможці з 14 областей України.

Дитячий Форум. Вперше відбувся окремий фестиваль для дітей у межах 22 Форуму видавців у Львові. У Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького та Державному природознавчому музеї НАН України протягом 4 днів було проведено понад 400 акцій від 110 учасників проекту. Загалом Дитячий Форум відвідало понад 6000 дітей та батьків. У межах Дитячого Форуму відбулося 130 майстер-класів, серед найпопулярніших – наукові експерименти від Малої академії наук (м. Київ), пісочна анімація та розвиваюча пісочна інсталяція від «Планети мрій», заходи від «Таємної аптеки», музичні зустрічі для дітей від 0 до 5 років від «М-Dates», наукове шоу «Відкривайко», наукове шоу від «Веселої Науки» та чимало інших. Разом з творчою студією відвідувачі склали з LEGO велику книгу. А ще діти зустрілись з улюбленими письменниками.

Благодійна акція «Третій вік: задоволення від читання». У межах 22 Форуму видавців у Львові відбулася четверта благодійна акція «Третій вік: задоволення від читання». Соціальна кампаніяспрямована на підвищення свідомого ставлення до людей літнього віку – популяризацію позитивного ставлення до старості та толерантності до літніх людей у суспільстві, а також на задоволення інтелектуальних потреб старшого покоління, соціалізацію пенсіонерів, їх залучення до культурних активностей та спілкування. Це окрема програма для сеньйорів – зустрічі з відомими авторами, безкоштовний концерт за участю зірок естради, виступи хорів. А також знижки на книги, які отримує кожен пенсіонер. Цього року вперше провели творчий конкурс «Моя книжкова полиця», учасники повинні були написати історію про улюблені книги чи свою бібліотеку. Листи надійшли зі всієї України, зокрема й зі східних областей. ГО «Форум видавців» також придбала 589 книжок для поповнення бібліотек Львівського геріатричного пансіонату, Великомостівського будинку-інтернату для престарілих та інвалідів у селі Волиця Сокальського району та Підбузького геріатричному будинку-пансіонату в смт Підбуж Дрогобицького району. Восени цього року також відбувся книжковий розпродаж для пенсіонерів у книгарні «Книжковий дворик».

Благодійна акція «100 000 книжок» Фундації Дарини Жолдак. Фундація Дарини Жолдак розпочала проект «100 тисяч книжок для сільських бібліотек». Протягом квітня організатори збирали у містах по всій Україні книги, щоб передати їх у бібліотеки найближчих сіл. У результаті 48900 людей передали 50567 книг, які отримали 4704 сільські школи та бібліотеки. Акція реалізовувалась спільно з ГО «Форум видавців» та Українською бібліотечною асоціацією. Акція була продовжена і до кінця року було зібрано 100 тисяч книжок.

«Культура vs. Пропаганда» – спільний проект ГО «Форум видавців», Фундації Дарини Жолдак та FEDORIV Hub, під час якого відбулася низка дискусій про вплив пропаганди на суспільство і роль культури та мистецтва у протистоянні пропаганді. Учасниками дискусій були відомі письменники, історики, філософи, мистецтвознавці, журналісти, громадські діячі, художники. У межах проекту  «Культура vs. Пропаганда» українська редакція Радіо «Свобода» і ГО «Форум видавців» започаткували спільний проект «Культфронт» – 30-хвилинну інтернет-програму про культуру як іще одне поле для боротьби в умовах агресії Росії проти України.

ДО ПРОМОЦІЇ ЧИТАННЯ ДОЛУЧАЮТЬСЯ УКРАЇНСЬКІ МЕДІА, й цього року чимало ініціатив було реалізовано різними ЗМІ.

400 книг за 365 днів. На прохання редакції сайту buro24/7письменники Катерина Бабкіната Марк Лівін погодились прочитати по 200 книжок. Щотижня вони пишуть колонку про прочитані книги. Ця акція отримала великий розголос і до неї долучаються інші люди, враження яких можна знайти у соцмережах за хештегом #bookchallenge_ua.

План популяризації читання від редакції київського порталу ArtMisto. Співпраця видавництв з лідерами думок, співпраця видавців з фестивалями, з лекторіями, ресторанами та фондами – ці п’ять етапів називають автори проекту. Одна з акцій, яку їм вдалося провести, – флешмоб за участю лідерів думок (журналіста Юрія Марченка, фешн-блогера Айтена Новрузова, режисерки Яни Алтухової, заступника головного редактора PlayboyМаксима Щербакова, головного редактора XXLСергія Дідковського), які читають книги українських видавництв і пишуть про них свої враження, шукати їх можна за хештегом #one_book_one_month.

З’являються блоги, присвячені книгам та читанню, до прикладу блог Yakaboo, CityLights/CityLines(надсилайте інформацію про ті, які знаєте). Варто згадати і ті блоги, які були створені раніше і активно реагують на події – Етажерка, Проза і публіцистика, 5 books, до прикладу.

І, звісно, постійно тримають руку на пульсі літературного життя ЛітАкцент, Читомо, Інсайдер, Друг Читача, Барабука, ЛітЦентр, Українська Правда. Життя, Країна, Коридор, програма Книга+ на ТРК «Львів» та багатьох інших медіа.

Літмапа. ЛітЦентр підготував літ мапу, яку можна переглянути на сайті організації. Це онлайн-каталог організацій та культурних установ, ініціативних груп та творчих спілок, що займаються літературними проектами в Україні.

НЕФОРМАЛЬНА ЛІТЕРАТУРНА ОСВІТА

Тренд цього року – проведення низки курсів з літературної творчості чи літературного менеджменту. Центр літературної освіти – фаворит у цій справі: у Києві щотижня можна відвідати їхні заняття, але організація створює свої осередки й у інших містах. У Львові вперше відбулась літературна школа для дітей, в якій навчалось 22 дітей. Щорічно Центр літературної освіти організовує Літню та Зимову літературну школи у Карпатах.

У лютому-березні 2015 року «Bartleby & company» організували у Києві перший курс «Коротка проза», упродовж року проводили лекції про читання, а також перекладацькі майстер-класи. Один з останніх курсів – «Літературний авангард». Навчання у майстерні – платне.

Розпочався комплексний лекторій про українську культуру 10-30 років ХХ століття UPLectorium: Розстріляне Відродження, який відбувається у MediaHub. Координатор проекту – журналіст «Української правди» поет Роман Романюк. У програмі лекторію – 10 лекцій від видатних науковців, письменників і культурних діячів. Серед учасників – Віра Агеєва, Юрій Винничук, Юрій Анжрухович, Роман Романюк, Іван Козленко, Оксана Забужко, Володимир Моренець, Неллі Корнієнко, Олена Боримська та Ярина Цимбал.

Ольга Гончар та Галина Танай працюють над першим літературним путівником. «Їздець», так називається проект,відкриває маловідомі місця України, пов’язані з літературою та книгами. Ці історії зазвичай розповідають місцеві письменники. У книзі буде інформація й туристична – де переночувати, поїсти тощо. Ініціаторки проекту також організовують мандрівки до місць, які описані у путівнику, і кілька турів вже відбулося.

ПИСЬМЕННИЦЬКІ ТУРИ В УКРАЇНІ ТА ЗА КОРДОНОМ

Український літературний процес не обходиться без письменницьких турів, всіх згадати неможливо, тому згадуємо наймасштабніші.

Поетичний тур MERIDIAN CZERNOWITZ Європою. Українські письменники – Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Ірена Карпа та Катерина Бабкіна побували у поетичного турі MERIDIAN CZERNOWITZ-2015 Європою, зокрема відвідали Мец, Париж, Брюссель, Люксембург, Базель, Штанс, Ленцбург, Цюрих, Франкфурт-на-Майні. До них також долучився публіцист, поет і журналіст «Радіо Свобода» Ігор Померанцев.

У межах фестивалю Місяць авторських читань 32 українських письменники виступили у Вроцлаві, Кошіцах, Остраві та Брно.

Проект «Мережа». У 2015 році корпорація MERIDIAN CZERNOWITZ спільно з Сергієм Жаданом анонсувала про створення мережі громадських організацій, які займаються літературним менеджментом по всій Україні. Кожна з них буде займатись організацією виступу авторів MERIDIAN CZERNOWITZ у межах всеукраїнських турів. Така ідея виникла в організаторів післяуспішного туру Сергія Жадана на підтримку книги «Життя Марії», під час якого він відвідав 33 міста України.

Не менш вдалим був тур Андрія Любки з романом «Карбід» у листопаді-грудні. У містах Мережі відбувся також тур Дмитра Лазуткіна з «Червоною книгою».

Паралельно з Андрієм Любкою Україною мандрував Олексій Чупа, який презентував роман-антиутопію «Акваріум».

Юрій Андрухович з гуртом KARBIDOвідвідав 9 міст України з концертом на підтримку нового альбому AtlasEstremo. Львівська презентація відбулася у межах 22 Форуму видавців.

Вікторія Дикобраз, талановитамолода поетка Рівного, засновниця організації Література.rvта виконавчий директор 22 Форуму видавців у Львові, проїхалась Україною, презентуючи свою поетичну збірку, яка вийшла у видавництві «Крок».

УКРАЇНЦІ НА МІЖНАРОДНИХ КНИЖКОВИХ ЯРМАРКАХ

Цього року колективний український стенд на Франкфуртському книжковому ярмарку організувала група волонтерів – представників кількох організацій, зокрема команда «Книжкового арсеналу», а також Агенція Іміджу України, Асоціація видавців і книгорозповсюджувачів, Державний комітет з питань радіо і телебачення, видавництво «ВІВАТ» та культурно-видавничий проект «Читомо». На стенді України було представлено 40 українських видавництв, відбулися заходи за участю Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Ірени Карпи, Ігоря Померанцева, Василя Махна та Максима Кідрука.

Участь України у Краківському книжковому ярмарку була скромнішою, лише 5 українських видавництв було представлено на колективному стенді, організованому ГО «Форум видавців».

А ще згадуємо письменників, які служать в зоні АТО – Бориса Гуменюка, Григорія Цимбалюка, Сергія Гридіна, Артема Чеха і бажаємо перемоги.

На сайті «Форуму видавців»з’явилась нова рубрика – «Українські видавництва». Мета цього проекту – зібрати в одному місці всю інформацію про видавництва, а також про всі їхні книжкові новинки. Інформацію надіслало наразі кілька видавництв, але це тільки початок. Плануємо продовжувати цей проект у наступному році.

ЛЬВІВ – МІСТО ЛІТЕРАТУРИ ЮНЕСКО

Одна з найприємніших подій цього року – оголошення Львова Містом літератури ЮНЕСКО. Це означає, що Львів буде присутнім у міжнародній мережі креативних міст поруч з Единбургом, Дубліном, Краковом, Мельбурном, Рейк’явіком та багатьма іншими містами, це сприятиме розвитку літературного туризму, а також позитивному іміджеві міста та країни. Статус «Місто літератури ЮНЕСКО» – це також виклик для всіх, хто працює у цій галузі, це велика відповідальність і, сподіваємось, велика мотивація до нових результатів та досягнень – нових літературних фестивалів, книгарень, оновлених бібліотек, добрих книг і, звісно, читачів.

Джерело  bookforum.ua/article/2112/%D0%9F%D0%86%D0%94%D0%A1%D0%A3%D0%9C%D0%9A%D0%98+%D0%97%D0%90+2015+%D0%A0%D0%86%D0%9A.html

Коментарі 7   Сортувати:
Дописати коментар
Скасувати Ваше Ім`я:

Ваш e-mail:

 :) :( ^_^ :\'( :/ :o :D :p ;) :3 :* &rt;:( 8) 8| &rt:o o.O (^^^) :v -_- O:) 3:) :|] <3 <(")
smiles
Повторіть код: Оновити код